Kto vlastne si?

Ašer Lev má veľký dar. Má šancu stať sa veľkým a obdivovaným umelcom. Ašer je pobožný Žid, ktorý namaľoval množstvo skvelých obrazov. Namaľoval aj obraz utrpenia, obraz, ktorý nazval Brooklynské ukrižovanie. Je to ten obraz, ktorý vyvolal toľko škandálov a o ktorom si šepká toľko ľudí. Obraz, ktorý spôsobil toľko utrpenia tým, o utrpení ktorých hovorí.

Volám sa Ašer Lev je prvým slovenským prekladom z diela Chaima Potoka (1929 – 2002), amerického spisovateľa, Žida, syna poľských prisťahovalcov. Autor knihu napísal v roku 1972 a jej pokračovanie nazval Dar Ašera Leva (1990). Ten je dostupný v českom jazyku ako mnoho iných diel autora.

Na obálke slovenského vydania sa na nás díva malý židovský chlapec s pajesmi, čiapkou a pehami. Má v sebe niečo nevinné z detstva, je to krásny chlapec. Snímok je dojímavý, čiernobiela fotografia znásobuje nostalgickú atmosféru. Kde skončil tento chlapec? A kto to bol? Zostal pochovaný niekde v Európe, uštvaný toľkou nezmyselnosťou a záhadnou nenávisťou? Alebo sa mu podarilo uniknúť na bezpečné miesto?

Kto vlastne si?

Často na teba myslím, Ašer Lev. Modlím sak Pánu sveta, aby o tebe svet počul aj ako o Židovi. Chápeš, čo sa ti snažím povedať? Jacob Kahn z teba urobí umelca. Ale len ty sám môžeš zo seba urobiť Žida.

Kto si, Ašer Lev?

Kníh, ktoré hovoria o údeloch umelca, je mnoho. Kníh, ktoré hovoria o údeloch židovského umelca, už tak veľa nie je. No práve toto nie je vôbec podstatné, pretože kniha Chaima Potoka je univerzálnym čítaním.

Dospievanie malého chlapca, ktorý vyrastal v ortodoxnej rodine a v prostredí, kde nikto nebral maľovanie vážne a kde sa ceruzka musí odložiť s pribúdajúcim vekom, je čítaním o detskom videní sveta veľkého umelca. Nedozviete sa nijaké zaujímavosti zo života umeleckej bohémy. Ašer nie je sukničkár. Ašer je chlapec, ktorého si všetci obzerajú, pretože čím viac sa vzďaľuje z rodného Brooklynu, tým viac pôsobí ako vyhnanec zo zasľúbenej zeme. Ašer je Žid. Nosí jarmulku a pajesy. Pod šatmi má rituálne strapce. Ašer je tichý človek, ktorý dokonca oslovuje svojich rodičov „ocko“ a „mama“. Ašer je všetko, len nie to, čosi zvykneme predstavovať pod pojmom „umelec“. Aj preto je táto kniha tak zaujímavá.

Ašer Vám hovorí príbeh jednoduchého človeka. Mohol by to byť príbeh zlatníka, obuvníka a práve tak aj umelca, ktorý robí to, čo cíti, že robiť musí. Ašer Lev má totiž vzácny dar.

Má vzácny dar, ale nevie, čo si s ním počať. Vie však, že musí maľovať a vydať sa na dlhú cestu do neznámej krajiny, kde nikto nie je k cudzincom prívetivý. Ašer Lev sa teda na takúto cestu vydáva. Nehľadá svoju zasľúbenú zem. Tú zem opustil s bolesťou v srdci. Ašer Lev je pobožný Žid, ktorého nikto za pobožného nepovažuje. Rozpovie svoj príbeh. Jednoduchý, priamy príbeh bez umeleckých výstrelkov. Príbeh, ktorý je ako realistická maľba vo svete v moderného umenia.

 

Mgr. Katúš Kyčina
absolvent odborov filozofia a politológia